گوشت گوساله (مکعبی خردشده) ۲۵۰ گرم

برنج ۳۰۰ گرم

عدس (پاک و ریز خردشده) ۱۵۰ گرم

تره ۵۰۰ گرم

نخود ۷۵ گرم

لوبیا سفید ۷۵ گرم

پیاز (نگینی خردشده) ۲ عدد

زردچوبه (پودرشده) یک دوم قاشق چایخوری

روغن مایع (مخصوص سرخ‌کردن) به مقدار لازم

نمک و دانه فلفل سیاه (کوبیده‌شده) به مقدار لازم

فلفل قرمز (پودرشده) یک دوم قاشق چایخوری

نخود و لوبیا را ۲۴ ساعت خیس کنید. برنج و عدس را ۴ ساعت قبل از پخت خیس کنید.آب روی نخود را خالی کرده و در قابلمه ای به مدت یک ساعت در آب بپزید.یکی از پیازها را رنده کرده و روی حرارت بگذارید تا کمی آبش برود.

سپس کمی روغن ریخته و گوشت را به آن اضافه کنید. وقتی رنگ گوشت تغییر کرد زردچوبه را اضافه می کنیم. لوبیا سفید و گوشت را به قابلمه اضافه کنید. یگذارید مدت ۲ ساعت با حرارت ملایم بپزد.

آب روی برنج و عدس را ریخته و به مواد اضافه کنید. اجازه دهید یک ساعت همه مواد با هم بپزد .سپس تره، مقداری نمک، فلفل سیاه و فلفل قرمز را به قابلمه بیافزایید (در این حین، گهگاهی آش را هم بزنید تا ته نگیرد).

مقداری روغن مایع در تابه ای ریخته و روی حرارت ملایم قرار دهید تا گرم شود (داغ نشود وگرنه نعنا تلخ و سیاه خواهد شد). سپس نعناع را به آن اضافه کنید. به محض این که روغن داغ شد، تابه را از روی حرارت بردارید.یک پیاز دیگر را در تابه حاوی روغن حرارت داده شده تفت دهید تا طلایی شود.سپس گوشت چرخ کرده را به تابه اضافه کرده و تفت دهید تا تغییر رنگ دهد و آبِ گوشت کاملاً کشیده شود.در حین تفت دادن، گوشت را با قاشق چوبی از هم باز کنید.در پایان، کمی نمک و فلفل سیاه به آن اضافه کرده و تابه را از روی حرارت بردارید.پس از پختِ آش ، قابلمه را از روی حرارت بردارید و گوشت را از قابلمه خارج کنید.گوشت را ریش ریش کرده و کمی بکوبید و سپس آن را مجدداً به قابلمه برگردانید و هم بزنید.

آش آبادانی را در ظرف مورد نظر بریزید، روی آن را با کشک، نعناع داغ و گوشت چرخ کرده تزیین و سرو کنید.