برنج                                  4 پیمانه

مرغ                                   4 تیکه

پیاز خرد شده نگینی                1 عدد

زرد چوبه                             1 قاشق مربا خوری

نمک                                   1 قاشق چایخوری

رب گوجه فرنگی                   1 قاشق غذاخوری

زعفران دم کرده غلیظ             4 قاشق غذا خوری

آبلیمو                      1 قاشق غذا خوری

گلاب                       1 قاشق غذا خوری

زرشک                   1 پیمانه

شکر                       2تا3 قاشق غذا خوری

خلال پسته                100 گرم

کره                    50 گرم

یک عدد پیاز بزرگ را شسته و به صورت نگینی ریز خرد کنید و در یک قابلمه مناسب بریزید و با مقدار روغن تفت دهید ادویه که شامل زردچوبه، نمک، فلفل سیاه می شود را به پیاز  اضافه کنید. مرغ را به پیاز ها اضافه کنید و تفت دهید تا کاملا سرخ شوند و مزه بگیرند. پس از مزه دار شدن مرغ حدود 4 لیوان آب را به مرغ اضافه کنید توجه داشته باشید که سطح روی مرغ با آب پر نشود.

هنگامی که مرغ حدود 20 دقیقه تفت خورد کمی از مراحل پخت آن انجام شده است آب را به مرغ اضافه کنید و بگذارید تا بپزد و حدود نصف آب بخار شود. پس از اینکه از پخت مرغ اطمینان حاصل کردید در یک تابه ای مناسب یک قاشق غذا خوری روغن بریزید سپس رب گوجه فرنگی را نیز داخل تابه بریزید و تفت دهید تا رب حالت خامی خود را از دست بدهد ورنگ باز کرده و بوی خامی آن رفع شود پس از آنکه رب و روغن را تفت دادیم لیمو،گلاب و یک قاشق از 4 قاشق زعفرانی که تهیه کرده ایم را به آن اضافه می کنیم. پس از تفت خوردن این مواد با هم سس را به مرغ پخته شده اضافه کنید و هم بزنید تا مواد به خورد مرغ برود.

مدت زمانی که مرغ در حال جا افتادن است، 1 قاشق کره و 1 قاشق روغن مایع را داخل یک تابه مناسب بریزید این کار برای براقیت برنج می باشد. زرشک های پاک شده ، شکر و 1 قاشق غذاخوری زعفران و 1 قاشق غذاخوری گلاب را که از قبل آماده کرده اید را داخل تابه ای که روغن و کره را ریخته اید بریزید و تفت دهید. در ادامه پخت زرشک پلو با مرغ یک کفگیر برنج را که زعفرانی کرده اید را به زرشکی که تفت داده شده است اضافه کنید و هم بزنید تا برنج رنگ بگیرد. سپس خلال پسته را به برنج زعفرانی اضافه کنید. و در نهایت این مواد را پس از مخلوط شدن روی برنج دم کرده ریخته و مرغ و سسی که از قبل در حرارت ملایم پخته شده است را با آن سرو می کنیم.