شلغم                                    8 عدد

برنج                                     نصف پیمانه

عدس                                   نصف پیمانه

سبزی آش                             نیم کیلو

آبغوره یا قره قروت                 به میزان کافی

فلفل، نمک و زردچوبه               به میزان کافی

سیر                                    1 حبه

نعناع خشک                           2 قاشق غذاخوری

بلغور جو                               1 پیمانه

کشک                                2 قاشق غذاخوری

در مرحله اول از طبخ این غذای سنتی کرمان باید پیش از هر کاری ابتدا بلغور جو و عدس را به خوبی شستشو دهید. اگر عدس‌ها را از شب قبل خیس کرده‌اید، حالا آب آن را دور ریخته و آماده مرحله بعد کنید. همچنین برنج را نیز شسته و آن را با آب گرم و نمک خیس کنید. در ادامه طرز تهیه اُماچو شلغمی ، حالا یک قابلمه مناسب انتخاب کنید و درون قابلمه آب بریزید. سپس قابلمه را بر روی حرارت قرار دهید.

سپس اجازه بدهید که آب درون قابلمه به جوش آید. در گام بعد برنج، بلغور جو و همینطور عدس را به آب جوش اضافه کنید. حالا درب قابلمه را ببندید و اجازه دهید تا این ترکیب به خوبی پخته و نرم شوند. عدس پخت سریعی دارد، پس نیاز نیست که قبل از برنج و بلغور جو آن را بپزید. سپس در مدت زمان پخت این مواد به سراغ سبزی آش بروید. تره، جعفری، اسفناج و گشنیزها را تمیز پاک کرده و خوب بشویید. سپس آنها را آبکش کنید تا آب و رطوبت آنها به خوبی گرفته شود. بعد از خشک شدن سبزی آش، آن را نیز به صورت ساطوری و ریز خرد کنید. در گام بعد از این طرز تهیه به سراغ شلغم‌ها بروید.

حالا شلغم‌ها را شسته و سر و انتهای آن‌ها را جدا کنید. شلغم‌ها را می‌توانید به اندازه دلخواه خود خرد کرده و آماده کنید. اگر تمایلی به خوردن شلغم‌های درشت ندارید می‌توانید آنها را رنده کنید. البته اگر شلغم‌ها زیاد پخته شوند از حجم آنها کاسته شده و کوچک می‌شوند. به همین دلیل توصیه می‌کنیم که شلغم‌ها را کمی بزرگ و درشت خرد کنید. مدت زمان ۲۰ دقیقه کافی است تا ترکیب برنج، عدس و بلغور جو شما نیم پز شود. در ادامه این مرحله مثل طرز تهیه شولی کرمانی ، حالا نوبت آن است که سبزی‌های آش پخته شده و ساطوری را به همراه شلغم‌های خرد شده به قابلمه خود اضافه کنید. حالا تمام مواد را با یکدیگر خوب مخلوط کرده و سپس درب قابلمه را ببندید. دقیقاً ۴۵ دقیقه زمان احتیاج است تا تمام مواد آش شما به خوبی پخته شده و طعم یکدیگر را بگیرند. همچنین بعد از این مدت زمان بلغور جو نیز به خوبی لعابدار خواهد شد. در مرحله بعد از این طرز تهیه حالا باید سیر داغ را آماده کنید. پوست سیرها را جدا کرده و آنها را در صورت امکان رنده یا له کنید. سپس یک تابه مناسب بر روی حرارت قرار داده و کمی روغن درون تابه بریزید. بهتر است که حرارت زیر تابه شما ملایم باشد. بعد از داغ شدن روغن، حالا سیرها را در تابه ریخته و تفت بدهید.

بعد از اینکه سیرها تغییر رنگ دادند کمی زردچوبه به آنها اضافه کنید. این کار سبب می‌شود تا سیر عطر بهتری گرفته و رنگ آن نیز تغییر کند. بعد از اینکه عطر خامی زردچوبه گرفته شد حالا فلفل سیاه و نعنای خشک را نیز به سیر خود اضافه کنید. حتما به این نکته دقت کنید که تفت دادن بیش از اندازه نعنای خشک باعث می‌شود نعنا سوخته و طعم آن تلخ شود. بعد از آن سیر داغ آماده شده را درون آش بریزید و مجدد هم بزنید. نعناع داغ و سیر داغ شما باید با اُماچو شلغمی به خوبی ترکیب شده و طعم کاملاً یک دستی با سایر مواد داشته باشد. در انتهای طبخ آش نیز می‌توانید از طعم دهنده‌هایی مانند آب نارنج، آبغوره و یا قره قروت استفاده کنید. وقتی طعم دهنده‌های خود را اضافه کردید حالا باید ۲۰ دقیقه دیگر آش شما بجوشد. بعد از این مدت زمان آش لذیذ شما آماده است. آن را در ظرف‌های سرو نهایی کشیده، با کشک تزیین کرده و نوش جان کنید.