بادمجان                  ۱ کیلوگرم

گوشت گوسفندی بدون چربی    ۳۵۰ گرم

برنج نیم دانه             ۱ لیوان

کشک                     ۲ قاشق غذاخوری

پیاز                        ۳ عدد متوسط

نعناع خشک             ۲ قاشق غذاخوری

سیر                       ۲ حبه

گردوی خرد شده      ۲ قاشق غذاخوری

نمک و فلفل سیاه     به مقدار کافی

زردچوبه و روغن      به مقدار کافی

ابتدا گوشت گوسفندی را به همراه یک پیاز و ۲ لیوان آب درون یک قابلمه مناسب می ریزیم، سپس قابلمه را روی حرارت زیاد قرار می دهیم تا آب شروع به جوشیدن کند. حالا کف های سفید رنگ روی سطح آب را با قاشق جمع می کنیم و دور می ریزیم تا گوشت در پایان پخت هیچگونه طعم و بوی زهمی نداشته باشد. در ادامه برنج را با ۲ لیوان آب داخل یک قابلمه دیگر می ریزیم و روی حرارت قرار می دهیم.

برنج باید مانند شله زرد به خوبی بپزد تا اصطلاحا دل باز کند. در ادامه بادمجان ها را به صورت ورقه ای خرد می کنیم، سپس مقداری نمک روی بادمجان ها می ریزیم و آنها را به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه کنار می گذاریم. پس از گذشت این زمان بادمجان ها را آبکشی می کنیم و کنار می گذاریم تا آب اضافی شان خارج شود. در ادامه یک تابه مناسب روی حرارت قرار می دهیم و مقداری روغن اضافه می کنیم، سپس بادمجان ها را به تابه اضافه کرده و سرخ می کنیم. پس از اینکه بادمجان ها را سرخ کردیم، آنها را درون یک کاسه مناسب می ریزیم و با بلندر یا گوشکوب دستی به طور کامل له می کنیم. در ادامه برنج پخته شده را درون آبکش می ریزیم تا آب اضافی اش به طور کامل خارج شود.

در این مرحله برنج را به کاسه حاوی بادمجان اضافه می کنیم و با هم می کوبیم تا یکدست شوند. در ادامه پیاز و سیر را به صورت خلالی نازک خرد می کنیم، سپس یک تابه مناسب روی حرارت قرار داده و کمی روغن اضافه می کنیم. پس از اینکه روغن به خوبی داغ شد، پیازها را به تابه اضافه می کنیم و به خوبی تفت می دهیم تا طلایی شوند، سپس سیرها را به همراه کمی زردچوبه و فلفل سیاه اضافه می کنیم و چند دقیقه دیگر تفت می دهیم. در این مرحله بادمجان و برنج میکس شده را به تابه اضافه می کنیم و با هم ترکیب می کنیم تا یکدست شوند. در همین حین گوشت را پس از پخت به صورت ریش ریش خرد می کنیم و به تابه اضافه می کنیم. گوشت را هم به خوبی با دیگر مواد ترکیب می کنیم تا کشدار شوند. در ادامه نعناع را در یک تابه کوچک به همراه کمی روغن روی حرارت قرار می دهیم و در حد یک دقیقه تفت می دهیم سپس به تابه اضافه می کنیم. در این مرحله مقداری نمک به همراه گردوی خرد شده به تابه اضافه می کنیم و مواد را به خوبی ترکیب می کنیم تا یکدست شوند، سپس حرارت زیر تابه را کم می کنیم و اجازه می دهیم حلیم بادمجان به روغن بیفتد. در مرحله پایانی حلیم بادمجان را درون ظرف مورد نظرمان می کشیم و با کشک و نعناع داغ تزیین می کنیم. در صورت تمایل می توانیم مقداری کشک و عدس پخته شده هم به حلیم بادمجان اضافه کنیم که اختیاری می باشد.