گوشت خورشتی       ۲۰۰ تا ۳۰۰ گرم

بادمجان                  ۲ عدد

لوبیا چیتی                ۱ پیمانه

سیب زمینی             ۲ عدد

گوجه فرنگی             ۲ عدد

پیاز                       ۱ تا ۲ عدد

نمک و زردچوبه        به مقدار لازم

فلفل سیاه به مقدار لازم

رب گوجه فرنگی       ۱ قاشق غذا خوری

غوره                     ۱ تا ۲ قاشق غذا خوری

یک پیاز را نگینی خرد کنید و در یک قابلمه مقداری روغن بریزید و روی حرارت ملایم قرار دهید تا روغن داغ شود و بعد پیازها را در آن بریزید و تفت دهید تا سبک شوند بعد گوشت‌ها را که از قبل به شکل مکعبی خرد کرده‌اید به آن اضافه کنید. گوشت‌ها را خوب تفت دهید تا همه قسمت‌های آن‌ها سرخ شود و رنگ آن‌ها تغییر کند، بعد مقداری نمک و زردچوبه و فلفل سیاه را به مواد اضافه کنید و کمی تفت دهید تا عطر ادویه‌ها پخش شود، سپس لوبیاهای خیس خورده را آبکشی کنید و در قابلمه بریزید. لوبیاها را کمی تفت دهید و بعد مقداری آب روی مواد داخل قابلمه بریزید و درب قابلمه را ببندید و اجازه دهید تا روی حرارت متوسط خوب بپزند و جا بیفتند، در این فاصله بادمجان‌ها را پوست بگیرید و از وسط برش دهید و در محلول آب نمک قرار دهید.

بعد از نیم ساعت که بادمجا‌ن‌ها داخل آب نمک بودند و تلخی آن‌ها کاملا گرفته شد، آن‌ها را از آب نمک بیرون بیاورید و آبکشی کنید و با پارچه تمیز خشک کنید، سپس در یک تابه مقداری روغن بریزید و روی حرارت متوسط قرار دهید تا روغن داغ شود. بادمجان‌ها را در روغن داغ سرخ کنید تا طلایی رنگ شوند و بعد آن‌ها را برگردانید تا طرف دیگر هم سرخ شود، سپس بادمجان‌های سرخ شده را از تابه بیرون بیاورید و روی توری قرار دهید تا روغن اضافی آن‌ها گرفته شود و بعد کنار بگذارید. در همان تابه کمی دیگر روغن بریزید و روی حرارت ملایم رب گوجه فرنگی را در آن تفت دهید. وقتی بوی خامی رب گرفته شد و رنگ آن تیره شد مقداری غوره به آن اضافه کنید و با هم مخلوط کنید و بعد از روی حرارت بردارید و تقریبا در اواخر پخت به خورش اضافه کنید و هم بزنید تا طعم و مزه غوره کاملا به خورد مواد خورش برود.

یک گوجه را تمیز بشورید و از وسط برش دهید و تقریبا در ده دقیقه آخر پخت به مخلوط مواد خورش اضافه کنید و بعد نمک را هم روی خورشت بریزید و هم بزنید تا کاملا با هم مخلوط شوند و همه مواد چند دقیقه دیگر با هم بپزند و بیشتر جا بیفتند. بعد از این که خورشت ارومیه کاملا پخت آن را از روی حرارت بردارید و در ظرف مناسب بکشید و روی آن چند برش بادمجان و سیب زمینی سرخ شده قرار دهید.