خورشت زرشک

پیاز نگینی خرد شده متوسط ۲ عدد

مغز ران گوسفند یا گوساله ۴۰۰ گرم

لپه ۲/۳ پیمانه

استاک گوشت ۵ پیمانه

زرشک ۲ پیمانه

شکر ۱ قاشق سوپخوری

زعفران سائیده شده ۱/۲ چایخوری

نمک، فلفل سیاه، زردچوبه، زنجبیل به میزان لازم

پیاز ها رو به صورت نگینی خرد میکنیم و داخل قابلمه ای که مقدار کمی روغن داخلش ریختیم و داغ شده می ریزیم. روی حرارت ملایم پیاز رو تفت میدیم تا پیاز ها شروع به نرم و شفاف شدن بکنند. سپس گوشت رو به پیاز های سبک شده اضافه می کنیم و همراه با پیاز چند دقیقه ای تفت میدیم تا آب گوشت کشیده بشه. لپه رو آبکش کرده و به گوشت اضافه میکنیم و همراه با اون تفت میدیم تا لپه ها موقع پخت وا نره و چهره اون عوض نشه.

حالا ۱ قاشق چایخوری زردچوبه و ۱/۲ قاشق چایخوری زعفران ساییده شده رو به موادمون اضافه میکنیم و با هم مخلوط میکنیم.

سپس نوبت به اضافه کردن استاک گوشت میرسه. اگر استاک گوشت در اختیار نداشتین می تونین دو عدد قرص عصاره گوشت رو با ۵ پیمانه آب جوش مخلوط و به خورشت اضافه کنین. استاک رو که اضافه کردیم زیر حرارت رو بالا می بریم تا آب به جوش بیاد سپس حرارت رو ملایم میکنیم و اجازه میدیم تا گوشت همراه با لپه بپزه.

در ۳۰ دقیقه پایانی پخت، مقداری نمک همراه با فلفل به خورشت اضافه می کنیم و اجازه مدیم تا خورشت جا بیفته. در تابه ای جداگانه، که کمی روغن یا کره داخلش ریختیم زرشک رو با آب گرم خیس کرده و آبکش کردیم رو اضافه می کنیم. سپس بهش شکر رو اضافه می کنیم و با حرارت ملایم تفت میدیم و ۱/۲ قاشق چایخوری پودر زنجبیل اضافه می کنیم. وقتی زرشک ها شیشه ای و براق شدند زیر حرارت رو خاموش می کنیم.

در ۱۰ دقیقه آخر پخت خورشت، زرشک رو اضافه می کنیم و به هم می زنیم تا با هم مخلوط بشن. بعد از اینکه خورشت آماده شد، اون رو در ظرف مورد نظرمون می ریزیم و همراه با چلو زعفرانی سرو می کنیم.