سینه یا ران مرغ      ۴ تکه

گردوی چرخ کرده    ۴۰۰ گرم

رب انار                   ۴ قاشق غذاخوری

رب گوجه فرنگی       ۱٫۵ قاشق غذاخوری

پیاز                       ۲ عدد

شکر                      ۱ قاشق غذاخوری

نمک و فلفل سیاه     به مقدار کافی

زردچوبه و روغن      به مقدار کافی

ابتدا پیازها را به صورت نگینی ریز خرد می کنیم، سپس یک قابلمه مناسب روی حرارت قرار می دهیم و پیاز را به همراه کمی روغن به تابه اضافه کرده و به خوبی تفت می دهیم. پس از اینکه پیاز سبک شد، مقداری زردچوبه و فلفل سیاه به آن اضافه می کنیم و تفت دادن را ادامه می دهیم تا عطر ادویه ها خارج شود. در ادامه تکه های گوشت مرغ را به قابلمه اضافه می کنیم و به خوبی سرخ می کنیم.

پس از اینکه تمام قسمت های گوشت مرغ سرخ شدند، ۳ لیوان آب جوش به قابلمه اضافه می کنیم و صبر می کنیم تا آب شروع به جوشیدن کند. حالا کف های سفید رنگ روی سطح آب را می گیریم و دور می ریزیم. در این مرحله درب قابلمه را می گذاریم و اجازه می دهیم گوشت مرغ به مدت ۳۰ دقیقه نیم پز شود. در حین پخت گوشت مرغ، یک قابلمه مناسب روی حرارت قرار می دهیم و مقداری روغن به آن اضافه می کنیم. حالا گردوی چرخ شده را به قابلمه اضافه می کنیم و چند دقیقه تفت می دهیم تا رنگ آن کمی تیره شود. در ادامه یک پیمانه آب سرد روی گردو می ریزیم و اجازه می دهیم با حرارت ملایم بپزد و به خوبی روغن بیندازد. در این مرحله پس از اینکه گردو کمی روغن پس داد، رب گوجه فرنگی را به همراه رب انار به قابلمه حاوی گردو اضافه می کنیم و با هم ترکیب می کنیم. در صورت تمایل می توانیم رب گوجه فرنگی را قبل از اضافه کردن سرخ کنیم. بعد از گذشت ۳۰ دقیقه از اضافه کردن رب ها، گوشت مرغ نیم پز شده را به قابلمه اضافه می کنیم، سپس ۲ لیوان آب سرد به قابلمه اضافه می کنیم و اجازه می دهیم خورش به مدت ۳۰ دقیقه دیگر با حرارت ملایم بپزد.

پس از ۳۰ دقیقه که خورش تقریبا آماده شد، طعم آنرا می چشیم و مقداری نمک اضافه می کنیم. در صورتی که بخواهیم طعم خورش خیلی ترش نباشد، شکر را نیز اضافه می کنیم و اجازه می دهیم چند جوش با خورش بزند. این خورش هم مانند دیگر غذاهای سنتی ایرانی هر چقدر با حرارت ملایم تر و زمان طولانی تر بپزد خوشمزه تر خواهد شد. در نهایت خورش را درون ظرف مورد نظرمان می ریزیم و به همراه برنج یا کته سرو می کنیم.