برنج 2 پیمانه

باقالی زرد 1 پیمانه

پیاز 2 عدد

زردچوبه به میزان لازم

نمک و فلفل به میزان لازم

روغن برای روی برنج و تفت دادن

طرز تهیه:

برای تهیه دمی باقالی ابتدا باید برنج را بشویید. سپس اجازه دهید به مدت یک ساعت در مخلوط 4 پیمانه آب و مقداری نمک خیس بخورد. در همین مدت باقالی ها را هم بشویید و به مدت یک ساعت در آب خیس دهید. حالا پیاز را به صورت خلالی خرد کنید.

قابلمه را روی حرارت بگذارید و کمی روغن در آن بریزید. سپس پیاز را به آن اضافه کنید و کمی تفت دهید. وقتی پیازها طلایی رنگ شدند، نمک، فلفل و زردچوبه را در قابلمه بریزید.

حالا باقالی ها آبکش کرده و در قابلمه بریزید. کمی با روغن و پیاز آن را تفت دهید. سپس دو پیمانه آب جوش به آن اضافه کنید تا حدودا یک ربع باقالی ها بپزد.

در این مرحله از تهیه دمی باقالی یا دمپختک باید برنج را روی حرارت قرار دهید تا وقتی که آبش کشیده شود. سپس باقالی های پخته شده را به برنج اضافه و با هم مخلوط کنید. روی قابلمه دم کنی بگذارید تا غذا دم بکشد. در صورت تمایل میتوانید در این مرحله کمی روغن مایع یا کره حیوانی به دمی باقالی اضافه کنید. حدود نیم ساعت یا چهل دقیقه بعد حرارت را خاموش کنید. اجازه ندهید که باقالی ها خیلی نرم و له شوند چون غذا را خمیر می کنند. دمی باقالی را به همراه ترشی، ماست، سالاد شیرازی و در صورت تمایل پیاز داغ یا نیمرو سرو کنید