قارچ1/2 فنجان

 پیاز3عدد

 سیب زمینی2 عدد

دال عدس3.5 فنجان

روغن نباتی5 قاشق غذاخوری

 نمک2 قاشق چایخوری

پودر زیره2 قاشق چایخوری

 زردچوبه1/2قاشق چایخوری

 فلفل سیاه1 قاشق چایخوری

 آب13فنجان یا تقریبا 3 لیتر

 آبلیمواختیاری

ابتدا پوست پیاز را بگیرید و بعد از شستن و خشک کردن، آن را نگینی خرد کنید و بعد سیب زمینی را هم بعد از شستن پوست آن را بگیرید و نگینی درشت خرد کنید و اگر در زمان پخت کامل نمی خواهید سوپ را پوره یا له کنید. سیب زمینی را به صورت نگینی های ریز خرد کنید. اگر سیب زمینی در دسترس ندارید می توانید از هویج به همین ترتیب استفاده کنید. در یک قابلمه مناسب روغن را بریزد و روی حرارت متوسط قرار دهید و بگذارید تا روغن داغ شود و بعد پیاز را به قابلمه اضافه کنید و بگذارید تا کاملا تفت خورده و نرم و سبک شود. وقتی که پیاز سرخ و کمی طلایی شد، سیب زمینی را هم اضافه کنید و به مدت 5 دقیقه آن را تفت داده تا سیب زمینی نرم و کاملا پخته و سرخ شود و بعد زردچوبه را هم اضافه کرده و تفت دهید تا بوی خامی ادویه گرفته و رنگ آن باز شود.  زیره را هم اضافه کنید و بعد از کمی تفت و آزاد شدن عطر و بوی زیره و پودر فلفل سیاه را هم به سوپ اضافه کرده و باقی پخت را ادامه دهید.

دال عدس را بعد از پاک کردن کاملا با آب شسته و توی یک آبکش بریزید و بعد با همه آب در دستور داده شده را توی قابلمه اضافه کنید و خوب با هم مخلوط کنید ،درب قابلمه را بگذارید و گذاشته روی حرارت ملایم تا به آرامی به مدت 40 تا 60 دقیقه بجوشد و سبزیجات نرم شوند و بعد نمک را هم اضافه کرده بگذارید تا بپزد و بعد با یک وسیله یا گوشتکوب معمولی یا برقی آن را پوره کنید.

در این مرحله طعم سوپ را بچشید، طعم و مزه نمک و همچنین آب را بچشید و اگر نیاز بود به سوپ اضافه کنید و اگر آن را رقیقتر دوست دارید، آب بیشتری اضافه کنید و اجازه دهید چند دقیقه دیگر در حالت پوره شده بپزد.