ریواس 1 کیلو گرم

شکر 1 کیلو گرم

 نعنا 1 ساقه

آبلیمو 1 ق غذا خوری

ابتدا ریواس ها را پاک نمایید. سپس به خوبی شسته و آبکشی نمایید. ریواس ها را روی تخته آشپزخانه قرار دهید و خرد نمایید. ریواس های خرد شده را در قابلمه لعابی بریزید. روی ریواس ها آب بریزید به اندازه ای که روی ریواس ها را بگیرد. قابلمه را روی شعله قرار دهید. اجازه دهید شعله بالا باشد و آب به جوش بیاید. سپس شعله را پایین بیاورید تا ریز جوش بزند و عصاره ریواس خارج شده و در آب بریزد.

پس از آنکه ریواس ها به خوبی نرم و پخته شدند. یک آبکش روی قابلمه دیگری قرار دهید. قابلمه ریواس ها را در آبکش بریزید. اکنون آب ریواس وارد قابلمه جدید شده است. آن را روی شعله قرار دهید. حالا زمان آن رسید است که شکر را به آب ریواس اضافه نمایید. نعنا را با ساقه در شربت ریواس قرار دهید تا عطر و بوی آن در شربت حس شود. زمانی که شربت به نقطه جوش رسید. آبلیمو را به آن بیافزایید. افزودن آبلیمو برای جلوگیری از شکرک زدن شربت است.

پس از جوشیدن شربت هر لحظه بر غلظت شربت افزوده خواهد شد. برای تست غلظت و قوام شربت یک قاشق از آن را در ظرف کوچکی بریزید. ظرف را در یخچال قرار دهید. پس از خنک شدن شربت، یک قطره از آن را بین دو انگشت خود قرار دهید و انگشتان خود را از هم جدا نمایید. در صورت کش آمدن شربت، به قوام لازم رسیده است. در غیر اینصورت شربت را برای مدت بیشتری بجوشانید.

پس از آنکه از قوام شربت اطمینان حاصل نمودید. شعله را خاموش نمایید. اجازه دهید شربت در دمای محیط خنک شود. برای سرو شربت ریواس دو قاشق غذاخوری از شربت را در لیوان بریزید. چند تکه یخ کوچک روی شربت بریزید. آب را به آرامی روی یخ ها بریزید تا شربت و آب با هم مخلوط نشوند و به صورت دو رنگ سرو نمایید.