گوشت گوسفندی                    ۵۰۰ گرم

برنج برتر                           ۳ پیمانه

پیاز                                 ۱ عدد بزرگ

زعفران دم کرده برتر           ۱ قاشق غذاخوری

رب گوجه فرنگی برتر            ۲ قاشق سوپخوری

گلاب برتر                          ½ پیمانه

شکربرتر                             ۱ قاشق چایخوری

پودر هل برتر                       ۱ قاشق سوپخوری

زرشک برتر                        ۲ قاشق غذاخوری

خلال پسته و بادام برتر            ۲ قاشق غذاخوری

دارچین و زردچوبه برتر         به مقدار کافی

نمک و فلفل سیاه برتر          به مقدار کافی

ابتدا پیاز را به صورت نگینی خرد می کنیم و به همراه مقداری روغن مایع در یک تابه مناسب تفت می دهیم تا پیاز سبک شود، در ادامه مقداری زردچوبه به پیاز اضافه می کنیم و در حدی پیاز را تفت می دهیم که با زردچوبه یکدست شود. در ادامه گوشت را به صورت قیمه ای خرد می کنیم و به تابه حاوی پیاز اضافه می کنیم. گوشت را به خوبی تفت می دهیم تا تغییر رنگ بدهد سپس رب گوجه فرنگی را اضافه می کنیم و کمی تفت می دهیم تا طعم خامی رب گرفته شود. در ادامه مقداری فلفل سیاه، پودر هل و پودر دارچین اضافه می کنیم و کمی تفت می دهیم تا ادویه ها با دیگر مواد یکدست شوند. در ادامه یک و نیم لیوان آب اضافه می کنیم و درب تابه را می گذاریم تا گوشت با حرارت ملایم مغز پخت شود.

در ادامه برنج را می خیسانیم، سپس یک قابلمه حاوی آب روی حرارت قرار می دهیم و پس از اینکه آب جوش امد مقداری نمک اضافه می کنیم. در ادامه برنج خیس خورده را داخل آب جوش می ریزیم وپس از چند دقیقه برنج را آبکشی می کنیم.

یک قابلمه مناسب روی حرارت ملایم قرار می دهیم، سپس کمی روغن داخل قابلمه می ریزیم و به دلخواه از نان یا سیب زمینی حلقه ای برای ته دیگ استفاده می کنیم. در ادامه برنج آبکش شده را روی ته دیگ می ریزیم و درب قابلمه را می گذاریم تا برنج دم بکشد.

در حین اماده شدن برنج زرشک را با شکر تفت می دهیم تا کمی سرخ شودف سپس کنار می گذاریم. خلال بادام را در گلاب می خیسانیم و در کره یا روغن تفت می دهیم و کنار می گذاریم. خلال پسته را در کره یا روغن تفت می دهیم و کنار می گذاریم. اگر می خواهید از خلال پوست پرتقال هم استفاده کنید حتما انرا چند بار بجوشانید تا تلخی اش گرفته شود، برنج آماده شده را داخل دیس می کشیم و گوشت را روی برنج به سلیقه خود می ریزیم. در ادامه خلال پسته، خلال بادام، خلال پوست پرتقال و زرشک تفت داد شده را به سلیقه خود روی برنج می ریزیم و قیمه نثار را سرو می کنیم.