برنج                        ۴ پیمانه

سینه مرغ                ۱ عدد

نخود فرنگی               ½ پیمانه

قارچ                       ۴۰۰ گرم

فلفل دلمه ای رنگی   ۴ قاشق غذاخوری

فلفل سبز تند            ۱ عدد

گوجه فرنگی             ۴ عدد

پیاز                       ۲ عدد

نمک و فلفل سیاه     به مقدار کافی

زردچوبه و روغن        به مقدار کافی

ادویه پلویی            ۱ قاشق چایخوری

ابتدا پیاز را به صورت خلالی خرد می کنیم و به همراه کمی روغن داخل یک تابه مناسب تفت می دهیم تا پیاز به طور کامل سبک و شفاف شود، سپس کمی زردچوبه به پیاز اضافه می کنیم. در این مرحله تفت دادن را یک دقیقه دیگر ادامه می دهیم تا زردچوبه و پیاز با هم یکدست شوند. در ادامه سینه مرغ را پس از شستشو، به صورت مکعبی کمی کوچکتر از گوشت خورشتی خرد می کنیم و به تابه اضافه می کنیم.

پس از اینکه گوشت مرغ به خوبی سرخ شد، فلفل دلمه ای و فلفل سبز نیگین شده را اضافه می کنیم و کمی تفت می دهیم تا فلفل ها نرم شوند. در ادامه قارچ را به صورت ورقه ای خرد می کنیم و به تابه اضافه می کنیم.

پس از اینکه قارچ ها هم به خوبی سرخ شدند، گوجه فرنگی ها را رنده می کنیم و به همراه نخود فرنگی به تابه اضافه می کنیم. حالا مقداری نمک و فلفل سیاه اضافه می کنیم و اجازه می دهیم مواد به طور کامل بپزند و روغن بیندازند.

در صورت تمایل می توانیم برای عطر و طعم بهتر غذا کمی زعفران دم کرده هم اضافه کنیم. در همین حین یک قابلمه مناسب را تا نیمه آب پر می کنیم و روی حرارت زیاد قرار می دهیم تا آب درون قابلمه سریعتر به جوش بیاید. پس از اینکه آب جوش امد، ۱ قاشق چایخوری نمک و ۱ قاشق غذاخوری روغن مایع اضافه می کنیم، سپس برنج را که از قبل خیسانده ایم اضافه می کنیم و اجازه می دهیم پخت اولیه برنج به مدت ۷ تا ۱۰ دقیقه انجام شود. پس از اینکه برنج را آبکشی کردیم، قابلمه ای که برای پخت پلو در نظر گرفته ایم را روی حرارت قرار می دهیم و مقداری روغن اضافه می کنیم. حالا به سلیقه خود برای ته دیگ برنج از سیب زمینی اسلایس شده یا نان لواش استفاده می کنیم.

در این مرحله روی ته دیگ را با کمی برنج می پوشانیم، سپس مقداری از مخلوط مرغ را به همراه کمی ادویه پلویی روی برنج پخش می کنیم. در ادامه به همین ترتیب برنج و مخلوط مرغ و سبزیجات را به صورت لایه ای داخل قابلمه می ریزیم تا مواد تمام شوند. حالا درب قابلمه را می گذاریم و اجازه می دهیم برنج به مدت ۴۵ دقیقه دم بکشد. در پایان برنج را داخل قابلمه با مخلوط مرغ و سبزیجات مخلوط می کنیم تا با هم یکدست شوند، سپس داخل دیس می کشیم و سرو می کنیم.