کوفته زرشک و زردآلو

گوشت چرخ کرده : ۳۰۰ گرم

زردآلوی متوسط : ۳ تا ۴ عدد

برنج پخته شده : یک پیمانه

لپه نیم پز و آسیاب شده : ۴ قاشق سوپخوری

تخم مرغ : یک عدد

سفیده تخم مرغ : یک عدد

پیاز رنده شده : یک عدد

زرشک : دو قاشق سوپخوری

گردوی خرد شده : دو تا سه قاشق سوپخوری

سبزی معطر ( مرزه و ریحان ) : سه قاشق سوپخوری

پیاز داغ : دو تا سه قاشق سوپخوری

رب گوجه فرنگی : سه قاشق سوپخوری

روغن مایع : به میزان لازم

نمک : به میزان لازم

فلفل : به میزان لازم

زردچوبه : به میزان لازم

ابتدا زردآلو ها را خرد نمایید و آن ها را درون ظرفی مناسب بریزید سپس زرشک و پیاز داغ و گردوی خرد شده را به زردآلو ها بیفزایید و هم بزنید تا مایه داخلی کوفته ها آماده شود.

درون ظرفی دیگر گوشت چرخ کرده و سبزی معطر و پیاز رنده شده و تخم مرغ و سفیده تخم مرغ و لپه و برنج و زردچوبه و فلفل و نمک را بریزید و مواد را با یکدیگر ترکیب نمایید و به مدت ۵ دقیقه مخلوط مواد را ورز دهید تا به چسبندگی لازم برسند.

 مقداری از مخلوط گوشتی را بردارید و وسط آن را گود کنید سپس از مخلوط زردآلو درون آن قرار دهید و دست هایتان را به آب آغشته نمایید و کوفته ها را به آرامی گرد کنید. درون قابلمه ای مناسب مقداری رب و روغن بریزید سپس سه لیوان آب به مخلوط مواد بیفزایید و اجازه دهید تا آب به دمای جوش برسد سپس شعله گاز را روی حرارت ملایم قرار دهید و کوفته ها را به آرامی درون قابلمه قرار دهید. توجه داشته باشید که نباید درب قابلمه را روی آن قرار دهید زیرا کوفته ها در هنگام پخت ترک می خورند.

بعد از اینکه کوفته ها خودشان را گرفتند آن ها را برگردانید و اجازه دهید تا طرف دیگر آن ها نیز بپزد اگر برای پخت کوفته ها به آب بیشتری نیاز داشتید می توانید مقداری آب گرم به آن ها بیفزایید تا به خوبی بپزند.