گوشت خورشتی       ۳۰۰ گرم

لپه                        ۱۵۰ گرم

پیاز                       ۲ عدد متوسط

سیب زمینی             ۲ عدد متوسط

رب گوجه فرنگی    ۲ قاشق غذاخوری

لیمو عمانی              ۴ عدد

زردچوبه و روغن   به اندازه کافی

نمک و فلفل سیاه      به اندازه کافی

زعفران دم کرده     ۱ قاشق غذاخوری

 بهتر است لپه را به مدت چند ساعت در یک کاسه حاوی آب بخیسانید. پیازها را به صورت نگینی ریز خرد کنید. سپس به همراه مقداری روغن مایع در قابلمه ای که برای پخت خورشت در نظر گرفته اید تفت دهید تا شفاف و نرم شوند. در ادامه کمی زردچوبه به پیازها اضافه کنید و تفت دادن را تا زمانی که زردچوبه به طور کامل به خورد پیاز برود ادامه دهید. در این مرحله گوشت گوسفندی یا گوساله را بشویید و به اندازه قورمه ای خرد کنید.

گوشت خورشتی را پس از خرد کردن به قابلمه حاوی پیاز اضافه کنید. سپس کمی تفت دهید تا گوشت تغییر رنگ بدهد و کمی سرخ شودپس از اینکه گوشت کمی سرخ شد رب گوجه فرنگی را به خورشت اضافه کنید.

رب گوجه فرنگی را خوب تفت دهید تا به طور کامل سرخ شود و رنگش کمی تیره شود پس از اینکه رب گوجه فرنگی را خوب تفت دادید ۴ لیوان آب به قابلمه اضافه کنید و حرارت زیر قابلمه را زیاد کنید تا آب سریعتر به جوش بیاید. پس از اینکه آب داخل قابلمه جوش آمد حرارت را ملایم کنید تا گوشت به آرامی حدود یک و نیم تا دو ساعت بپزد.در حین پختن گوشت لپه ها را به همراه نصف پیاز و مقداری آب داخل یک قابلمه جداگانه بریزید و اجازه دهید به طور کامل بپزند. پس از اینکه لپه پخت آب را آنرا دور بریزید. نکته مهم در مورد لپه خورش قیمه این است که حتما باید به صورت جداگانه پخته شود و در آخرین مراحل به خورش اضافه شود پس از اینکه گوشت به طور کامل پخت لیمو ها را به همراه لپه به خورش اضافه کنید. پس از اضافه کردن لیمو عمانی و لپه زعفران دم کرده را به همراه مقداری نمک و فلفل سیاه به خورشت اضافه کنید. دارچین را در مراحل پایانی پخت خورشت اضافه کنید یا از چوب دارچین استفاده کنید پس از اضافه کردن چاشنی ها و طعم دهنده ها حرارت زیر خورشت را کم کنید تا خورشت با حرارت بسیار ملایم جا بیفتد پس از کشیدن خورشت آن را با سیب زمینی سرخ شده تزیین کرده و به همراه برنج سرو کنید.