ماش                       1 پیمانه کامل

برنج                       1.2 پیمانه

جو پرک                  1.2 پیمانه

گوشت گوسفندی     260 گرم

سبزی آش               1.5 پیمانه

پیاز                        1 عدد متوسط

نعنا داغ و پیاز داغ     1.2 پیمانه

کشک                     1.2 پیمانه

فلفل سیاه، زردچوبه، نمک و روغن مایع    به مقدار لازم

در ابتدای کار ماش را آب بریزید تا خیس بخورد. پیاز را به صورت نگینی خرد کنید و در روغن تفت دهید تا طلایی شود. پس از آن، گوشت را به پیازاضافه کنید و مقداری زردچوبه بزنید و تفت دهید تا رنگ گوشت تغییر کند. بعد از آن به اندازه 7 لیوان آب روی گوشت ریخته و درب قابلمه را بگذارید و اجازه دهید گوشت برای یک ساعت خوب پخته شود. بعد از پخته شدن گوشت، آن را ریش‌ریش کنید.

یک قابلمه بزرگ را تا نصفه پر از آب کرده و جو پرک را در آن بریزید و برای یک ساعت روی حرارت قرار دهید تا پخته شود و خوب لعاب اندازد. حالا ماش خیس‌خورده را داخل قابلمه جو پرک پخته شده، اضافه کنید و هم بزنید. بعد از آن نوبت به افزودن برنج می‌رسد. برنج را نیز به ماش و جو پرک اضافه کنید و خوب هم بزنید. حالا گوشت ریش‌ریش شده را نیز داخل قابلمه بریزید. بگذارید مواد با هم مخلوط شوند. فراموش نکنید که آب گوشت را نیز به مواد اضافه کنید. پیاز داغ و نعنا داغ را آماده کنید. 1.2 پیاز داغ را درون آش بریزید و فلفل سیاه و نمک و سبزی آش را نیز به آن بیفزایید. حالا برای 50 دقیقه اجازه دهید تا آش کامل جا بیافتد.

با پخته شدن ماش آش یا همان ماشله، نوبت به سرو آن می‌رسد. آش را درون ظرف دلخواه بریزید و با پیاز داغ و نعنا داغ و کشک، تزئین نمایید. طرز تهیه ماش آش بدون گوشت نیز دقیقاً به همین صورت است با این تفاوت که گوشت را از آن حذف می‌کنیم.